AKTUÁLNE » Pripravujeme dieťa na škôlku
Pripravujeme dieťa na škôlku

Ani ste sa nenazdali a z vášho malého bábätka je už dieťa zrelé na škôlku. Nástup dieťaťa do materskej školy býva sprevádzaný istým stresom a obavami na strane dieťaťa ale aj jeho rodičov. Aby ste to svojmu drobčekovi čo najviac uľahčili, ponúkame vám zopár tipov, ako ho na škôlku pripraviť.

Doprajte dieťaťu dostatok kontaktov ...

  • aby sme dieťa pripravili na škôlku, je dôležité dopriať mu dostatok kontaktov s inými deťmi. Je tiež dobré, ak je náš drobec zvyknutý stráviť nejaký čas bez rodičov, napríklad u svojho kamaráta, u starých rodičov a podobne. Jednou z možností, ako sa stretávať s inými deťmi, sú materské centrá. Je to skvelá príležitosť nielen pre deti ale aj pre mamičky, ktoré sa tu stretnú s inými mamičkami. Deti sa naučia zahrať s rovesníkmi, podeliť sa o hračky, komunikovať s inými deťmi – jednoducho, je to akási forma „predškôlky“. Mamičky zasa majú možnosť vidieť, ako sa dieťa v kolektíve správa, či je bojazlivé a nesmelé, alebo naopak, nemá problém sa zapojiť do spoločnej hry, komunikuje s inými deťmi. Takto môžu odhadnúť aj pripravenosť svojho dieťaťa na nástup do škôlky.

O škôlke hovorte vždy pozitívne ...

  • ak nechcete, aby vaše dieťa vnímalo škôlku ako niečo, čo je „za trest“, musíte si dávať pozor na ústa. Pred dieťaťom by ste mali o škôlke hovoriť len pozitívne. Rozprávajte mu o tom, čo v škôlke deti robia, ako sa tam bude hrať, učiť nové veci a že si nájde nových kamarátov. Dieťa by z vašich slov malo cítiť, že škôlka je naozaj zábavné a príjemné miesto a že sa tam všetky deti majú dobre. Ak napríklad idete s dieťaťom okolo materskej školy, keď sú deti vonku na dvore, môže to byť tiež dobrá príležitosť ukázať mu, ako sa tam škôlkari zabávajú a hrajú v piesku či na preliezačkách.

Kedy nástup do škôlky odložiť?

  • sú však situácie, kedy napriek dostatočnému veku dieťatka na nástup do škôlky, je túto zásadnú udalosť vhodné odložiť. Často ide o deti trpiace poruchami imunity, alergiami, astmou alebo inými vážnejšími ochoreniami. V týchto prípadoch väčšinou upozorní rodičov lekár na to, že by bolo lepšie ostať s dieťaťom ešte nejaký čas doma a nedávať ho do kolektívu. S kamarátom je nástup ľahší. Veľkou pomocou najmä pre nesmelé deti môže byť, ak nastupujú do škôlky spolu so svojím dobrým kamarátom. Využite detské priateľstvá z ihriska či materského centra, aby ste svojej ratolesti uľahčili vstup do materskej školy.

A nezabúdajte : Deti vycítia vašu neistotu !